Prawidłowe sporządzenie umów ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obu stron. Niestety, często popełniane są różne błędy, które obejmują między innymi niebezpieczne lub niekorzystne zapisy w umowie. Mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych czy finansowych. Jak ich uniknąć? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, aby zapobiec wszelkim pomyłkom!
Brak precyzyjnego określenia każdej ze stron umowy
Jakie błędy w umowach popełniają przedsiębiorcy? Jedną z najczęstszych pomyłek jest brak dokładnego określenia każdej ze stron umowy. Jeśli jedną z nich jest osoba fizyczna, musi ona podać nie tylko imię i nazwisko, ale i numer PESEL, adres oraz serię dowodu osobistego. W przypadku przedsiębiorców wymagana jest pełna nazwa firmy, jej forma prawna, numer NIP lub REGON i adres siedziby.
Brak zapisu o możliwości odstąpienia od umowy
Jakie klauzule w umowie są niebezpieczne? Bez wątpienia nasze wątpliwości powinien wzbudzić dokument, w którym nie zawarto żadnych informacji na temat możliwości odstąpienia od umowy. Jeśli na przykład nie uwzględniono zapisu o rozwiązaniu umowy w przypadku niewywiązania się jednej ze stron ze swoich zobowiązań, może to prowadzić do wszczęcia procedur sądowych, co poza dodatkowymi kosztami wygeneruje też silny stres.
Zbyt ogólne określenie przedmiotu umowy
Kolejna kwestia, która powinna być szczegółowo opisana w umowie, to jej przedmiot. W przypadku umów dotyczących dostawy towarów poza nazwą produktów należy uwzględnić specyfikę techniczną, sposób pakowania oraz ilość. Określenie przedmiotu umowy jest istotne zwłaszcza w umowie o pracę. Ważne, aby stanowisko i związane z nim obowiązki były opisane w sposób wyczerpujący. Jeśli zapis będzie zbyt ogólny, może to doprowadzić do nadużyć ze strony pracodawcy.
Nieodpowiednie uregulowanie kwestii finansowych
Wszystkie aspekty związane z kwestiami finansowymi powinny być dokładnie i szczegółowo opisane. Konieczne jest uwzględnienie wysokości wynagrodzenia, formy i terminu płatności, a także ewentualnych kar za opóźnienie tego procesu. Inaczej może dojść do pojawienia się konfliktów i nieporozumień pomiędzy stronami.
Niedokładne sprawdzenie umowy
Jak sprawdzić umowę przed podpisaniem? To bardzo ważny etap, którego nie należy pomijać. Przejrzenie dokumentu pozwala wyłapać ewentualne błędy i nieścisłości. Niestety, wiele osób decyduje się na zawiązanie umowy bez analizy prawnej, aby zaoszczędzić czas czy koszta. Często się jednak okazuje, że właśnie to prowadzi do poważnych konsekwencji finansowych i prawnych. Z tego względu warto jest zasięgnąć porady doświadczonego specjalisty, który nie tylko sprawdzi i doprecyzuje umowę, ale i uwzględni korzystne dla Ciebie zapisy.
Prawidłowe sporządzenie umowy to coś, na czym powinno zależeć każdej ze stron. Z tego względu warto zadbać o szczególną precyzyjność i dokładne sformułowanie wszystkich zapisów. Oprócz tego dobrze jest skonsultować się z doświadczonym prawnikiem, który potwierdzi poprawność dokumentu – dzięki temu najczęstsze błędy w umowach przestaną nam zagrażać.
Tagi: najczęstsze błędy w umowach, jakie błędy w umowach popełniają przedsiębiorcy, na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy, jak sprawdzić umowę przed podpisaniem, jakie klauzule w umowie są niebezpieczne, niekorzystne zapisy w umowie